Author Topic: GW2 Ekonomija  (Read 6323 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline lordnex

• Administrator
    • View Profile
    • www.guildwars.rs
GW2 Ekonomija
« on: May 10, 2012, 08:45:11 pm »
Danas smo Boris (r3-d3) i ja malo raspravljali o parama u GW2i konkretno o onome sto je mozda najveca novina - kupovina gemova za prave pare i kako ce to uticati i da li bi tu trebalo da postoje neka ogranicenja. Kasnije sam naleteo na ovaj video, koji objasnjava detaljno ceo ekonomski sistem u GW2, odlican je odgledati obavezno (ispod je i slika).

How To Guild Wars 2: The Economy

slika: http://i.imgur.com/OGWsQ.jpg

Pa sta vi mislite o svemu tome? Hoce li gemovi za pare sjebati igru? Jel ste spremni da ih kupujete?

edit: evo i sta wiki kaze o gemovima - http://wiki.guildwars2.com/wiki/Gem i sta se sve moze kupiti za njih - http://wiki.guildwars2.com/wiki/Gem_Store
« Last Edit: May 10, 2012, 08:47:16 pm by lordnex »
Tar Melyanna, Taars, Idefiks, Tar Ancalime, Tar Altaira, Fuzzbox Voodoo, Tar Telperien, Faarx, Aflatoskin, Rock N Roll Dream, Nuquerne, Hear Me Roarr, Rhythm Of Disorder

Offline borovnica

• Hero Member
  • Veks Wint
    • View Profile
Re: GW2 Ekonomija
« Reply #1 on: May 10, 2012, 10:35:31 pm »
Nope. Nijedan item nije p2w, ne interesuje me to sto ce neko brze da dobija XP od mene, ili vise Karme itd.

Sto se tice gemova, uopste se ne brinem, ja planiram da kupim minimum jos jedan char slot u buducnosti. Ovaj video sam video davno to je napravio Bridger koji ujedno vodi i TalesofTyria. Mnogo dobar podcast, imali su jednu celu epizodu od sat vremena gde su raspravljali koliko ce uticati to sto gemovi mogu da se menjaju za gold.
Kao sto rekoh, cisto sumnjam da ce sjebati igru... jer da se ne lazemo u svakom MMO-u imas gold sell-ere, i ovo je dobar nacin da se eleminise jedan dobar deo, kao sto se vidi sa slike Gold nije toliko bitan, bitniji su Karma/Token/Glory koji ne mogu da se kupe goldom ili da se trade-uju... jedini problem je Guild influence koji moze da se kupi goldom, al videcemo sta ce tu uraditi.
Takodje ovaj sistem se pokazao vrlo uspesan u drugom MMO, sigurno ste culi svi za njega, EvE online. Tu su otisli cak korak vise gde sa in-game currency moguce je kupiti monthly fee ako se nadje neko ko ce da vam to ponudi... Tako da fakticki tu igru mozete igrati za dzabe ako ste mnogo dobri.

Ukratko: Uopste se ne brinem.

Offline R3dD3v11

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
« Reply #2 on: May 11, 2012, 10:22:20 am »
R3-D3?! Avatar u to ime. =)

Sjajan je klip, nisam nikad imao iskustva sa ovim tako da nemam osecaj koliko ce $$$ kesh pruzati prednost u igri, ali na osnovu vidjenog:

1. Nece imati nikakav uticaj na PvP sto je sjajno!
2. Imace poprilican uticaj na WvWvW sto je malo bzv, jer mi se svidjalo osvajanje dvoraca i ceo koncept. Dobra stvar je da treba konstantno trositi kesh da bi imao prednost.
3. U PVE je definitivno moguce pravim kesom omoguciti brzi razvoj lika i bolje iteme. Ali mene/ostale ovo uopste ne dotice, jer igramo protiv E ne P. Ono sto me malo brine jeste kako ce prilagodjavati "odlivanje" kesa iz igre. Gems su spoljni generatori novca (centralna banka) i ponuda novca u igri ce da se povecava. Ako ne bude neki mehanizam, cene ce da rastu poprilicno, sto mene koji ne trosi pravi novac stavlja u prilicno nepovoljan polozaj kod kupovine BoE itema. Meni zvuci kao elegantno resenje da postoji formula, gde ce sa novim ulaskom novca da rastu i cifre koje dobijamo od loot-a, NPC prodaja i sl. U tom slucaju mi je svejedno da li placam za item 3g ili 3.25g. Samo se nominalno promenila cena, ja mogu da priustim 3.25g zbog boljeg loot-a, prodaje itd.
4. Itemi koje kupujemo direktno za gems su nice to have kozmetika i sl, ali i takvi su pristupacni svima. Veoma pristupacni onima sa pravim kesom, teze onima koji skupljaju in game coins.
5. Ostale "valute" i artifakti koji mogu da se kupe samo za njih su odlicna ideja. Oni ce biti retki i cenjeni, jer se zna da 100% nisu steceni "prevarom", nego "radom". =)

Izgleda mi super ovako, kad odigramo malo duze, imacemo mnogo bolji uvid u ovo. Moje pitanje, kako je ovo funkcionisalo u GW1? Sta je moglo da se dobije/uradi pravim kesom?

Offline lordnex

• Administrator
    • View Profile
    • www.guildwars.rs
« Reply #3 on: August 24, 2012, 08:00:49 am »
ArenaNet's economist, John Smith, provides some findings from one of our Beta Weekend Events!

https://www.guildwars2.com/en/news/john-smith-on-the-guild-wars-2-virtual-economy/
Tar Melyanna, Taars, Idefiks, Tar Ancalime, Tar Altaira, Fuzzbox Voodoo, Tar Telperien, Faarx, Aflatoskin, Rock N Roll Dream, Nuquerne, Hear Me Roarr, Rhythm Of Disorder

Offline I30J4N

• Global Moderator
  • Eetalot, Criticharr
    • View Profile
« Reply #4 on: August 24, 2012, 09:40:38 am »
Moje pitanje, kako je ovo funkcionisalo u GW1? Sta je moglo da se dobije/uradi pravim kesom?

Mogao si da kupis kozmeticke stvarcice, karakter i inventar slotove, bonus misije, skinove armora... jedino oko ceka se digla prasina je uvodjenje "mercenary" heroja koji su ustvari tvoji karakteri koje vodis kao tvoje saborce umesto predefinisanih heroja. Tako si mogao da imas bukvalno 8 istih profesija u partiju ili bilo koju drugu kombinaciju. To jeste davalo neku prednost onima koji su to imali, ali ne veliku.

Nerado dajem pare za igre, zato i igram GW jer za kvalitet koji pruza mislim da vredi dati pare i kupiti je jer kasnije nemas ulaganja (mesecnu pretplatu).
Tokom 3 godine igranja GW1 pored same igre potrosio sam jos mozda max 60-80€ sto je 20-25€ godisnje, a kupio sam slotove za karaktere, inventar i bonus misije (razocarenje).

Ovo uvek kazem kada se prica o ovome, pa cu i sada. Igraci gw1 ce pogotovo ovo razumeti WoW igraci ovo mozda nece - ne znam, tamo vaze neka druga pravila (sorry guys). Pravo dostignuce u igri je skupiti sve za obsidian armor, iako nije lepsi od skinova armora koje si mogao kupiti parama, posedovanje ovog armora je govorilo dosta o tebi i neretko si dobijao komplimente. Sepurenje u kupljenom armoru je samo to... svi znaju koliko si se potrudio oko toga i toliko te/ga cene. Ista prica je Tormented oruzja i oruzja iz BMP.

Pravi igraci prepoznaju prave vrednosti, fashion geek-ovi neka kupuju, nemam nista protiv.

Toliko o tome, nadam se da ce Anet iskontrolisati ekonomiju na neki nacin.

Offline 3MAJ86

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #5 on: August 28, 2012, 10:40:36 am »
Pre svega, pozdrav svima, obzirom da je ovo moj prvi post na forumu red je da se lepo pozdravimo i upoznamo. Mnogi od vas me znaju sa Bencha tako da neću mnogo da davim, ako ima nekih pitanja - shoot :)

Što se tiče ekonomije, ne plašim se preterano. Samo čekam da proradi aukcija. Dobar gold drain će da bude fee koji se plaća za samo postavljanje predmeta tamo. I naravno stvari koje non stop moraš da kupuješ (salvage kitovi, harvesting tools itd.)

Crafting je dosta skupa rabota, a trebaju ti itemi koje nabavljaš isključivo od npc prodavaca.

Naravno, vremenom će biti inflacije, prosto iz razloga što će ljudi napredovati, loot će biti bolji i više igrača će igrati, ali to je očekivano i verovatno i predviđeno. Neki itemi će vredeti basnoslovno u startu, a već za godinu dana će biti bezvredni. Samo treba sačekati da se otvori aukcija, i posle toga još neko vreme da se tržište stabilizuje. Tako da preporučujem u prvih nekoliko dana da se izbegnu aukcije. Možda eventualno da se pokuša ućariti nešto što ljudi još nisu svesni koliko vredi.

Ja samo čekam priliku da se otarasim brdo consumable itema koje imam, kao i consumable "hrane" koju "craftujem" kao cook. Ovako prodajem merchu u bescenje.

Offline Preacher

• Administrator
  • Mad Scientist
    • View Profile
« Reply #6 on: August 28, 2012, 10:47:25 am »
Poz & welcome.

Offline Tinirina

• Global Moderator
  • Be the leaf!
    • View Profile
    • magicnaanavi.deviantart.com
« Reply #7 on: August 28, 2012, 11:32:35 am »
Poz & welcome  :D

Offline Bakterijica

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
« Reply #8 on: September 01, 2012, 10:43:58 am »
E izem ti sve... Danas se po peti put ulogovala i konacno mi radi trejding post, i na 1 min pogledam cenu i taman da stavim iteme na prodaju kad ono DOWN FOR MAINTENANCE :/ radio mi 1min, bummer. Ocu da se ratosiljam itema u banci:(

Offline Kiwi

• Sr. Member
  • Look at my knife, my knife is amazing...
    • View Profile
« Reply #9 on: September 01, 2012, 05:13:06 pm »
Ja sam izludeo... Danas sam po prvi put od pocetka headstarta imao clean inventar...
Bila su mi popunjena sva mesta u inv i sva mesta u banci raznim itemima...

Offline Bakterijica

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
« Reply #10 on: September 01, 2012, 05:31:27 pm »
E proradilo mi je bilo na pola sata, dovoljno da zaradim 5 silvera   :cheer:
Jako su unistili ekonomiju jeftinijeg nakita, naime neki ring kojem treba 10 copper orova da se napravi ljudi prodaju za 30 coppera:/ U sustini ne isplati se praviti manje iteme, sto je bezveze...

Offline Kiwi

• Sr. Member
    • View Profile
« Reply #11 on: September 01, 2012, 05:37:21 pm »
to je zbog velikog broja ,,nakitara``. Naime to je najzastupljenija crafting profesija.
I posto svi kace svoje iteme, logicno da ce cena da padne.
Ali sve sto je preko merchant price je manje vise iplativo (utoliko sto moras da craftujes low level iteme da bi dosla do high level :P)

Offline holodoc

• Hero Member
    • View Profile
« Reply #12 on: September 01, 2012, 05:54:05 pm »
Imam osećaj da će cena gemova za gold poprilično skočiti nakon što trading sistem proradi jer će se odjednom stvoriti ogromna količina novca koji će (bar na kratko) devalvirati. Zato sam malopre kompletnu zalihu svog novca (oko 4 golda) pretvorio u gemove pa ćemo testirati tu teoriju.

Offline lordnex

• Administrator
    • View Profile
    • www.guildwars.rs
« Reply #13 on: September 01, 2012, 09:55:43 pm »
Imam osećaj da će cena gemova za gold poprilično skočiti nakon što trading sistem proradi jer će se odjednom stvoriti ogromna količina novca koji će (bar na kratko) devalvirati. Zato sam malopre kompletnu zalihu svog novca (oko 4 golda) pretvorio u gemove pa ćemo testirati tu teoriju.

hm... ovo mi je na prvo citanje zvucalo ok, ali ... odakle ce da se stvori ogromna kolicina novca?

trade izmedju novca i gemova (kao i kupovina gemova) je i do sada funkcionisala i ko je hteo gemove da kupuje i prodaje mogao je i do sada. Jedino nije radio trejd itema i golda. Znaci sada igraci kod sebe imaju visak itema koji im ne treba i visak para jer nisu imali da potrose na nesto sto im treba. Kada proradi trejd jedino ce se menjati gold/itemi izmedju igraca, ali ne vidim kako moze da se pojavi visak novca, moze samo da se smanji kada krene i na trading fee da se trosi?

S druge strane nadam se da si ipak u pravu, i da ce cena gemova skociti, posto imam gemove koje prvi nisam nisam prodao mislieci da ce cena da skoci, a ona pala duplo :(

Offline Kiwi

• Sr. Member
    • View Profile
« Reply #14 on: September 01, 2012, 11:13:35 pm »
hm... ovo mi je na prvo citanje zvucalo ok, ali ... odakle ce da se stvori ogromna kolicina novca?

trade izmedju novca i gemova (kao i kupovina gemova) je i do sada funkcionisala i ko je hteo gemove da kupuje i prodaje mogao je i do sada. Jedino nije radio trejd itema i golda. Znaci sada igraci kod sebe imaju visak itema koji im ne treba i visak para jer nisu imali da potrose na nesto sto im treba. Kada proradi trejd jedino ce se menjati gold/itemi izmedju igraca, ali ne vidim kako moze da se pojavi visak novca, moze samo da se smanji kada krene i na trading fee da se trosi?

Slazem se sa ovim. Ono sto odrzava ekonomiju u zivotu i sprecava pojavu viska novca je sto za crafting koji cini 50% trading ekonomije ima itema koje moras kupiti od merchanta, na taj nacin se odredjena kolicina novca vraca nazad u bezdan, a ona je jednaka kolicini koja nastaje usled rewarda za eventove, questove, itd.

Drugim recima, i ako dodje do povecanja kolicine novca u igri (inflacije) - a anet ima tim strucnjaka ekonomista koji to prati i regulise, ta inflacija ce biti mala i shodno tome gemovi nece znato poskupeti.

Offline holodoc

• Hero Member
    • View Profile
« Reply #15 on: September 01, 2012, 11:21:27 pm »
Uspeo sam da smanjim srednju cenu gemova za ceo silver prodajom svoje zalihe golda :D

@lordnex
Neću da se zalećem sa objašnjavanjem ako se ispostavi da mi je teorija pogrešna ali evo večeras je srednja cena gemova bila 24 silvera pa ćemo videti šta će se desiti kada trading post proradi i ljudi krenu masovno da prodaju iteme za gold :)
« Last Edit: September 01, 2012, 11:26:01 pm by holodoc »

Offline Bakterijica

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
« Reply #16 on: September 01, 2012, 11:29:12 pm »
A sta je od crafting profesija najmanje zastupljeno/najisplativije po vasem misljenju?

Offline holodoc

• Hero Member
    • View Profile
« Reply #17 on: September 04, 2012, 02:03:16 pm »
Dilovanje gemovima nakon otvaranja TP-a baš i nije prošlo onako kako sam očekivao jer im je cena strašno opala tako da ću za sada da ih držim u šteku dok ne provalim kako i zbog čega se kurs tačno menja.

Međutim, cene crafting materijala su bukvalno eksplodirale pošto se masa igrača sjurila da craftingom poradi na svom levelu. Ja sam pre nekih sat vremena samo prodajući svoje collectables stavke (posebno fine crafting materials) uspeo da zaradim 2 golda i 87 silvera :)

Dakle ako neko ima viška collectables u svojoj banci moja neka preporuka bi bila da ih sada proda dok se trading post ne zasiti i dok traje nalet "kraftadžija" da što pre stignu do level capa. Kasnije kad navala prođe cena će im biti mizerna a wiki će već imati detaljan info gde koji collectables može da se nabavi tako da... Ko ne žuri nigde ovo je odlična prilika da zaradi dobru kintu :)
« Last Edit: September 04, 2012, 02:05:58 pm by holodoc »

Offline lordnex

• Administrator
    • View Profile
    • www.guildwars.rs
« Reply #18 on: September 04, 2012, 02:07:37 pm »
Dilovanje gemovima nakon otvaranja TP-a baš i nije prošlo onako kako sam očekivao jer im je cena strašno opala tako da ću za sada da ih držim u šteku dok ne bude povoljnija cena.

Mislim da i ogromna razlika, u svakom trenutku, izmedju kupovne i prodajne cene gemova cini da ce tesko ikada biti isplativo dilovanje gemova.

Sto se prodaje crafting materiala tice - hvala za tip ;)

Offline Shodan

• Jr. Member
  • **
  • I sustain Zhaitan, and Zhaitan makes me strong
    • View Profile
    • aegissystems.deviantart.com
« Reply #19 on: October 19, 2012, 06:25:16 pm »
Uostalom, kao da je mnogo tesko da se zarade 50ak golda za par sati...  ::)

Kako :'( Sa preko 170% MF zaradim 8-10G za 4 sata :'(

Offline Tinirina

• Global Moderator
  • Be the leaf!
    • View Profile
    • magicnaanavi.deviantart.com
« Reply #20 on: October 19, 2012, 06:39:07 pm »
reci cu ti sutra, mrzi me sad da ulazim u igru   :beer:

Offline holodoc

• Hero Member
    • View Profile
« Reply #21 on: October 19, 2012, 06:42:49 pm »
Zavisi od definicije termina "par sati" :D Iskreno ja do sada nisam ni od koga čuo da može da zaradi više od 2-3g/h pa čak i ako zerg-farmuje po Orr-u sa 100%+ MF.

Offline Preacher

• Administrator
  • Mad Scientist
    • View Profile
« Reply #22 on: October 19, 2012, 06:50:50 pm »
Uostalom, kao da je mnogo tesko da se zarade 50ak golda za par sati...  ::)

Sta bi ti bez mene :P

Anyway, kao sto rece jedna moja drugarica nekada davno: "Treba znati." :D

Mogu da potvrdim ovo sto sam quote-ovao, moze bas puno da se zaradi. Par sati = 2 do 3 sata.

Offline holodoc

• Hero Member
    • View Profile
« Reply #23 on: October 19, 2012, 06:59:45 pm »
Pa jedino što mi pada na pamet je grindanje nekog retkog materijala (recimo ektoa iz high level zlatnih) ali opet to nije "treba znati" nego "treba naleteti" :D Ili možda exploit? Enivej, zadovoljan sam sa svojih 1-1,5g po satu jer i onako nemam baš neke preterane rashode a od trgovine u GW2 sam digao ruke.

Offline Preacher

• Administrator
  • Mad Scientist
    • View Profile
« Reply #24 on: October 19, 2012, 07:07:24 pm »
Nije exploit u pitanju, toliko smem da otkrijem :D .

Offline Shodan

• Jr. Member
  • **
  • I sustain Zhaitan, and Zhaitan makes me strong
    • View Profile
    • aegissystems.deviantart.com
« Reply #25 on: October 19, 2012, 07:39:30 pm »
Nemam ideju... visim u severnom delu CS-a kao kreten, radim Plinx chain + arena / broodmother / abom, nekad skoknem na tar i shelter... Ostalo izbegavam jer čim je više ljudi, imam i po 120s lag (npr. Grenth i Jofast su neigrivi). Pomenuti MF, full party, staff guardian (tags galore) - ne ide više od 3G/h...
« Last Edit: October 19, 2012, 07:42:51 pm by Shodan »

Offline holodoc

• Hero Member
    • View Profile
« Reply #26 on: May 05, 2014, 12:39:36 am »
Došlo vreme da za kršteno opremanje lika treba minimum 100g :(

Medium armor lvl 80 exo 5g/ea x 6 = 30g
Malo bolje rune 10g/ea x 6 = 60g (može da se uštedi jeftinijim "daj šta daš runama" pa ispadne oko 20g, Strength rune otišle na 15g/ea  :palm:)
Dva oružja lvl 80 exo 4g/ea x 2 = 8g
Nešto malo bolji sigili u proseku 5-12g/ea x 2 = oko 18g (Bloodlust otišao na 12g/ea)
Trinketi (prosečni) 4g/ea x 5 = 20g

Večeras nabavljao opremu za svog engija i skapiram koliko su manipulacija TP-a i zerk power creep doprineli inflaciji cena. Sećam se kada si sa 1g mogao bez problema da se penzionišeš a sada sa njim ne mogu da kupim ni mesečno izdanje azuranskog časopisa "Technobabble journal" :D

Sva je sreća pa sam poslednjih mesec-dva dana pravi hoarder što se skupljanja materijala tiče pa sam mogao armor i oružje bez problema sam da napravim. Eeeee.... Došlo vreme da čovek mora sam da šije/klepa svoju opremu u igri :D
« Last Edit: May 05, 2014, 12:41:26 am by holodoc »

Offline I30J4N

• Global Moderator
  • Eetalot, Criticharr
    • View Profile
« Reply #27 on: May 05, 2014, 07:39:37 am »
100g samo na rune malte ne, možeš malo da uštediš ako uzimaš armor i trinkete za dungeon tokene, bedževe, guild commendation ili fraktal relikvije, ali sam siguran da to znaš. Tvoj post je bio osvrt na ekonomiju tj. sunovrat ekonomije.

A pazi sada ovo...

Još malo pa sam završio Ascended armor i htedoh juče da izvadim Scholar rune iz main seta, kad 'oćeš vraga! Taj armor sam, čini mi se, uzeo za WvW bedževe i ne može da se salvaguje! Ranije si mogao da sa transmutation stonovima prebaciš rune na neki bzvz armor i izvadiš ih, sada sa ovim Wardrobe sistemom to više nije moguće. I tako sada mi je zarobljeno 25g na armoru koji mi ne treba, ustvari i više jer mi je drugi set armora sa Trooper runama takođe ili Karma ili WvW armor, ne sećam se 100 puta sam transmutovao. Sada će me Ascended koštati dodatnih 25g ako opet uzmem Scholar, kao da nije dosta što sam na njega već dao i bubreg!

Čitao sam juče na forumu ljudi kukaju, ali naravno Anet ne odgovara. Predlog je da se iz tih WvW/Karma armora (BL) salvage kitom mogu izvući samo rune, ali mislim da od toga nema ništa jer na TP postoji onaj extraktor koji košta 50gemova komad i totalno je neisplativ. Tako da sa Anet strane postoji rešenje, a to što je neisplativo... to nije njihova briga  :down:

Offline Pile_glodje_kost

• Global Moderator
  • rocket forces
    • View Profile
« Reply #28 on: May 05, 2014, 08:23:42 am »
kupio sam 39 invaders GS koje ne mogu ni salvage ni da ubacim u MF.
i jos lepse kupio sam ih sa ele a ele ne moze da koristi gs tako da ni 1 ne mogu upotrebiti jer su soul bond na acquire.

Offline holodoc

• Hero Member
    • View Profile
« Reply #29 on: June 01, 2014, 12:54:32 pm »
Jeftin način da ne pucate gold na ovomesečni achievement za crafting master opreme. Salvagujte loot i ostavljajte sa strane Essence of luck a onda sa likom koji ima artificer profesiju odradite rafinisanje u viši tier (zahteva lvl 0 artificera).