Author Topic: Krcma u planini  (Read 51624 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline holodoc

• Hero Member
    • View Profile
Re: Krcma u planini
« Reply #385 on: July 18, 2015, 02:32:19 pm »
^^S tim da delovi sa fizikom crnih rupa uglavnom nemaju veze sa životom. :) Kad se to stavi na stranu (uvek je potreban neki suspension of disbelief) film je okej. Generalno u filmovima kod kojih postoji neki tip putovanja kroz vreme čovek mora da zažmuri na razne stvari. :)
Pa ne znam baš, film je dobio dosta dobre kritike od strane ljudi koji su upućeni u tematiku. Na stranu što je izvršni producent filma, Kip Thorne, astrofizičar po profesiji i što je zbog insistiranja na autentičnosti zadavao grdne muke Nolanu. Recimo, od tima za specijalne efekte je tražio da rendere Gargantue rade po specifičnom matematičkom modelu koji je zahtevao 100 sati rendera po kadru :D

Ne otvarajte spoiler ako niste odgledali film. Utisci Neil deGrasse Tyson-a o Interstellar-u. Obožavam tog tipa , posebno posle rimejka "Kosmosa".
Spoiler

U svakom slučaju, film me je toliko zaintrigirao da sam rešio da odvojim vremena i pročitam Kip Thorn-ovu knjigu o specifičnostima naučnih detalja koji su korišćeni za film. Mislim, teška sam picajzla kad su ovakve stvari u pitanju ali za mene lično "Interstellar" je model vrhunca naučne fantastike - potrudi se da fanatično insistiraš na preciznosti detalja koje su poznate ("science" deo) i pusti mašti na volju kad je u pitanju ono što je još uvek nepoznato ("fiction" deo.)
« Last Edit: July 18, 2015, 02:41:44 pm by holodoc »

Offline Maladikt

• Hero Member
    • View Profile
« Reply #386 on: July 18, 2015, 05:01:47 pm »
Konkretno sam mislio baš na taj deo koji i on spominje, a to je...

Spoiler
sam "ulazak" u crnu rupu za koji je Nil de Gras Tajson odlično objasnio šta bi se desilo sa ljudskim telom. Normalno, ako bi Mekonahijev lik uspeo da se lansira direktno pored nje sa trajektorijom koja ne bi izazvala sudar i ako njegova letelica ima dovoljan potisak da se odupre privlačnoj sili crne rupe postoji neka mala šansa da se ne bi baš to desilo. Što, naravno, u sebi ima dosta "ako" i teoretski je nemoguće, ali ostavljamo taj deo pretpostavci da je ta inteligentna vrsta na neki način "dizajnirala" crnu rupu i ostavila mogućnost takve putanje koja krši zakone fizike. Postojanje Teserakta "unutar" same crne rupe takođe spada pod dizajnersku odluku aliena, jer je isto tako teoretski nemoguć. Suspension of disbelief, kao što rekoh, ali prihvatljiv. :beer:
Endure. In enduring, go strong.

Offline holodoc

• Hero Member
    • View Profile
« Reply #387 on: July 18, 2015, 07:47:56 pm »
Konkretno sam mislio baš na taj deo koji i on spominje, a to je...

Spoiler
sam "ulazak" u crnu rupu za koji je Nil de Gras Tajson odlično objasnio šta bi se desilo sa ljudskim telom. Normalno, ako bi Mekonahijev lik uspeo da se lansira direktno pored nje sa trajektorijom koja ne bi izazvala sudar i ako njegova letelica ima dovoljan potisak da se odupre privlačnoj sili crne rupe postoji neka mala šansa da se ne bi baš to desilo. Što, naravno, u sebi ima dosta "ako" i teoretski je nemoguće, ali ostavljamo taj deo pretpostavci da je ta inteligentna vrsta na neki način "dizajnirala" crnu rupu i ostavila mogućnost takve putanje koja krši zakone fizike. Postojanje Teserakta "unutar" same crne rupe takođe spada pod dizajnersku odluku aliena, jer je isto tako teoretski nemoguć. Suspension of disbelief, kao što rekoh, ali prihvatljiv. :beer:
Da ne kvarimo zabavu za one koji nisu gledali film :D

Spoiler
Ako obratiš pažnju na snimak videćeš da Neil nigde ne isključuje mogućnost preživljavanja ulaska u crnu rupu, pod uslovom da se ne pređe horizont. Plus, u filmu se Gargantua klasifikuje kao ogroman "gentle singularity" rotirajućeg tipa što znači da su njeni gravitacioni plimski talasi znatno slabiji nego u slučaju klasičnih nerotirajućih crnih rupa nastalih supernovama.

Citat iz knjige:
In Interstellar, Romilly tells Cooper about these gentle singularities: “I have a suggestion for your return journey [from Mann’s planet]. Have one last crack at the black hole. Gargantua’s an older, spinning black hole. [It has] what we call a gentle singularity.” “Gentle?” Cooper asks. “They’re hardly gentle, but their tidal gravity is quick enough that something crossing the horizon fast might survive.” Cooper, lured by this conversation and the quest for quantum data, later plunges into Gargantua (Chapter 28). It’s a brave plunge. He can’t know in advance whether he’ll survive. Only the laws of quantum gravity know for sure.
U stvari, ako se sećaš u filmu Cooper i Amelia pokušavaju da iskoriste slingshot manevar da pobegnu od gravitacionog uticaja Gargantue. S obzirom na to koliku je perifernu brzinu Endurance nakupio pri izlasku nije nerealno očekivati da mu moment pomogne da u crnu rupu uđe tangencijalno u odnosu na centar i da se dosta dugo drži po periferiji. Kad smo već kod toga ne znamo ni kakav je Teserakt konstrukt niti gde se nalazi u Gargantui.

Enihau, knjiga je jako zanimljiva. Ima čak i deo koji objašnjava kako je Thorp rešio problem Milerove planete koja rotira oko crne rupe da bi ispunio uslov da jedan sat na planeti bude sedam godina van nje :D
Kako god okreneš "Interstellar" je fenomenalan omaž vremenu kad su pisci naučne fantastike svoje priče započinjali naučnim činjenicama (Asimov, Clarke, Wells) :)

Offline holodoc

• Hero Member
    • View Profile
« Reply #388 on: July 18, 2015, 08:04:07 pm »
Pfft... Ne može edit... Ako nekoga interesuje može da preuzme knjigu sa sledećeg linka. Dodajte samo https:// ispred da ne bi spiderili indeksirali link i krenuli da mi masiraju GDrive.

goo.gl/wOYEeQ

Offline Maladikt

• Hero Member
    • View Profile
« Reply #389 on: July 18, 2015, 10:04:40 pm »
^^Danke. :beer: Preuzeo sam je, pa ću je detaljno iščitati. Ja sam inače još u srednjoj školi radio završni rad (diplomski / maturski, nisam siguran kako ga sada zovu) na temu crnih rupa i ta fascinacija svemirom se nastavila i do današnjih dana. :)
Endure. In enduring, go strong.

Offline holodoc

• Hero Member
    • View Profile
« Reply #390 on: July 21, 2015, 04:41:32 pm »
Nenad će da skapira :D Postgresql. Hint: Mandelbrot fraktal.

« Last Edit: July 21, 2015, 04:46:19 pm by holodoc »

Offline holodoc

• Hero Member
    • View Profile
« Reply #391 on: July 21, 2015, 10:38:36 pm »
E pa za svašta sam čuo ali da je danas "handjob day" :D

http://kotaku.com/tomorrow-is-hand-job-day-in-japan-1718978470

Offline holodoc

• Hero Member
    • View Profile